23 Nisan Çocuk Kostümleri

23 Nisan her çocuğun iple çektiği, çocuğun heyecanın doruk noktalarına ulaştığı bir gündür. Gösterilere aylar öncesinden hazırlanılmaya başlanır. Çocuklar ebeveynlerine yapacak oldukları gösterinin heyecanı ile uykuları dahi kaçabilir.
Gösteriye çıkmak çocuklarımızın gelişimi açısından çok farklı etkenler yaratır. Büyüdükleri zaman kendi başlarına iş yapma , grup çalışmalarında daha farklı roller üstlenme , uyum içerisinde yaşama gibi bir çok yönden çocuklarımızın gelişimini sağlar. Bunun yanı sıra çocukken  bende 23 Nisan'da folklör oynamıştım yada bende ront, dans  gösterilerinde yer almıştım cümlelerini kurup bunu çocuklarına aktarır. Hatta o zamanki dans ettiği müzik ve ezgiyi bir yerlerde duyunca sanki bir zaman makinesi ne binmişcesine o günlerine geri giderler.
23 Nisan gösterilerinin en olmazsa olmazı tabi ki 23 Nisan Kostümleri , 23 Nisan Kıyafetleridir. Kimi ebeveyne göre 5 dakika giyecek sonra kullanılmayacak , bir kere kullanacak gibi düşüncelerle umursanmaz hale getirilse de çocuk açısından çok önemlidir. Bir çocuğun 23 Nisan kıyafeti ne kadar güzel olur ise  o kıyafeti o gün giymek için yaşadığı heyecan , 23 Nisan günü okul bahçesine girerken ki kendine olan güven duygusu bile o kadar fazla olur. 
Bütün her şeyin daha uygun hale getirilmek üzere taklitlerinin yapıldığı bu günlerde folklorik olan kıyafetlerimizde  maddi kazanç uğruna katlediliyor.
Ebeveynlerin de bir kere giyecek düşüncesiyle kültürümüzü yansıtmayan kostümlere rağbet etmesi bu olayı arttırmıştır. Her bir nakışın her bir oyanın anlam taşıdığı geleneksel kostümlerimizin yanlış ve günü kurtarmak amaçlı üretilmesi hem çocuklarımızın bilinç altlarında yanlış fotoğraflar bırakır hem de sonraki nesillere aktarılmasında gelenekselliğimizin silinip gitmesine neden olmaktadır.  
 
Zeybek kostümlerimiz , Halay kostümlerimiz , Üsküp kostümlerimiz , Teke kostümlerimiz , Karadeniz Kostümlerimiz , Trakya Kostümlerimiz , Silifke – Anamur Kostümlerimiz ……..vb. hepsi yaşanmışlığın , tarihin kokusunu bizlere aktarır.
Modern dans kostümleri , Anadolu Ateşi kostümleri yapılırken anlatılmak istenen dansın özelliklerini taşımalıdır. Çocuklarımızın gösteri yapacağı fiziksel ortamlar dahi düşünülüp tasarlanmalıdır. Gösterilerde ışık kullanılacak mı yoksa açık havada mı gösteri yapacak güneş ışığı altındamı olacak yoksa sahne üzeri örtülümü gibi bir çok etken kostümün seyirciye aktarılmasında farklılıklar yaratır. Kaliteli kumaşlar seçilmeli , uyum sağlanmalı , ucuz işçilik ve maaliyete kaçılmamalıdır.Yapılan kostüm çocuğu gösteri esnasında rahatsız etmemelidir.  Bu konuda seçkin kadromuz ile sizlere her dakika Kostüm İzmir olarak hizmet vermekteyiz. 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !